Δέσποινα Λάμπρου

Η Δέσποινα Λάμπρου έχει διδακτορικό δίπλωμα στη Διδακτική της Μετάφρασης και διδάσκει Μετάφραση στο ΔΠΜΣ Διερμηνείας και Μετάφρασης του ΑΠΘ από το 2014.

Είναι απόφοιτος του ΔΠΜΣ Διερμηνείας και Μετάφρασης του ΑΠΘ, του Προγράμματος Μεταπτυχιακής Ειδίκευσης Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας του ΕΑΠ και του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ. Έχει φοιτήσει με το πρόγραμμα Erasmus στο Πανεπιστήμιο Humboldt του Βερολίνου και έχει παρακολουθήσει προγράμματα μετάφρασης στα πανεπιστήμια του Saarland, Mainz και Innsbruck.

Είναι κάτοχος του διπλώματος Μετάφρασης του Ινστιτούτου Goethe και εργάζεται ως μεταφράστρια στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, ενώ παράλληλα συνεργάζεται ως ελεύθερη μεταφράστρια, επιμελήτρια και λεξικογράφος με εκδοτικούς οίκους και μεταφραστικά γραφεία σε Ελλάδα και Γερμανία.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στη διδακτική της μετάφρασης, τη μεταφραστική ηθική και δεοντολογία και τη λεξικογραφία.

Δείτε εδώ το πλήρες βιογραφικό