Ευανθία Σαριδάκη

H Ευανθία Σαριδάκη είναι διδάκτορας  του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Ο τίτλος της διδακτορικής της διατριβής είναι: «Ο ρόλος της θεωρίας της μετάφρασης  στην εκπαίδευση των μεταφραστών στα ελληνικά πανεπιστημιακά ιδρύματα».

Είναι πτυχιούχος των Τμημάτων Αγγλικής και Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Επίσης, είναι πτυχιούχος του μεταπτυχιακού προγράμματος M.A. in Translation του Πανεπιστημίου University of the West of England του Μπρίστολ.

Από το 1993 μέχρι και σήμερα έχει εργαστεί ως  καθηγήτρια αγγλικής και γαλλικής στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα. Έχει συμμετάσχει σε διεθνή συνέδρια και έχει δημοσιεύσει εργασίες σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην εκπαίδευση των μεταφραστών και ειδικότερα στη διδασκαλία της θεωρίας της μετάφρασης και το σχεδιασμό προγραμμάτων εκπαίδευσης μεταφραστών.

Δείτε εδώ το πλήρες βιογραφικό