Ολυμπία Τσακνάκη

Επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ.

Η Ολυμπία Τσακνάκη είναι επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ. όπου και πραγματοποίησε και τις προπτυχιακές της σπουδές. Είναι κάτοχος του Μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών Maîtrise en traduction του Université de Mons-Hainaut. Στο Α.Π.Θ. εκπόνησε τη διδακτορική της διατριβή στο πλαίσιο του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στις Επιστήμες της Γλώσσας και της Επικοινωνίας. Κατά το ακαδημαϊκό έτος 2005-2006 έλαβε υποτροφία από το γαλλικό κράτος και πραγματοποίησε ετήσια μεταδιδακτορική έρευνα στο Université de Marne-la-Vallée της Γαλλίας. Κατά τα ακαδημαϊκά έτη 2009-2019 δίδαξε στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ. σύμφωνα με το Π.Δ. 407/80 και ως μέλος ΕΔΙΠ. Είναι, επίσης, μέλος Σ.Ε.Π. του Ε.Α.Π.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται κυρίως στην εφαρμοσμένη γλωσσολογία, τη μετάφραση, την αυτόματη επεξεργασία φυσικών γλωσσών και την αντιπαραβολική γλωσσολογία. Έχει συμμετάσχει σε ερευνητικά προγράμματα και έχει δημοσιεύσει μελέτες της στην ελληνική, αγγλική και γαλλική γλώσσα.

Δείτε εδώ το πλήρες βιογραφικό

Δείτε εδώ το βιογραφικό στον δικτυακό τόπο της ΜΟ.ΔΙ.Π